Na liście czynników wpływających na zdrowie i samopoczucie wysokie miejsce zajmuje dostęp do świeżego, czystego powietrza. Wentylacja przemysłowa, poza wymianą powietrza, odpowiada również za odprowadzanie zanieczyszczeń powstających w wyniku pracy. Aby system wentylacyjny mógł działać poprawnie, niezbędne są regularne przeglądy. Wymagają ich także przepisy budowlane i BHP. Czym jest wentylacja przemysłowa i jak zadbać o jej poprawną konserwację? Sprawdź w naszym poradniku.
Dlaczego wentylacja przemysłowa jest tak istotna?
W miejscach, gdzie gromadzą się jednocześnie duże grupy osób, sprawny system wentylacyjny umożliwia skuteczną filtrację powietrza. Prawo budowlane określa normy, jakie powinna spełniać wentylacja przemysłowa (różne w zależności od prowadzonej działalności) oraz częstotliwość obowiązkowego przeglądu. Przepisy to jednak tylko jeden z powodów instalowania i prawidłowej konserwacji systemu wentylacyjnego. Dobrze dobrany nawiew przynosi również inne korzyści:
- odprowadza zanieczyszczone powietrze, dzięki czemu osoby przebywające w pomieszczeniu nie są narażone na intensywne zapachy;
- poprawia efektywność energetyczną budynku, pozwalając na skuteczne odświeżenie pomieszczenia przy zachowaniu prawidłowej temperatury w jego wnętrzu.
Rodzaje wentylacji przemysłowej
Wybór najlepszego systemu wentylacyjnego uzależniony jest w dużej mierze od stopnia zanieczyszczenia przestrzeni, w której będzie pracować. Hala produkcyjna generująca duże ilości pyłu będzie bardziej wymagająca niż przestrzeń biurowa dla kilkunastu osób. Wydajność wentylacji ma duże znaczenie dla kosztów użytkowania, dlatego tym bardziej należy ją dostosować do warunków panujących w pomieszczeniu. Najczęściej stosowane rodzaje nawiewów to:
- wentylacja osiowa – systemy wentylacyjne dostosowane do montażu w ścianie, charakteryzujące się dużym przepływem powietrza;
- wentylacja kanałowa – wyizolowany akustycznie mechaniczny system wentylacyjny, składający się z wentylatorów montowanych w kanałach wentylacyjnych;
- wentylacja dachowa – rozbudowane systemy wentylacyjne montowane w dużych przestrzeniach, jak hale czy supermarkety.
Wentylacja przemysłowa a przepisy
Jak już wspomniano, wentylacja przemysłowa wymaga regularnych inspekcji i konserwacji. Częstotliwość działań kontrolnych określają przepisy, a do ich przeprowadzenia wymaga się uprawnień. Miejsca związane z obróbką żywności należy kontrolować raz w miesiącu. Przewody kominowe dla palenisk opalanych paliwem stałym sprawdza się przynajmniej cztery razy w roku, z kolei paleniska dla paliw płynnych – dwa. Kanały wentylacyjne wymagają jednego przeglądu rocznie. W przypadku zastosowania mechanicznej wentylacji przemysłowej dodatkowo należy uwzględnić zalecenia producenta sprzętu.
Kto może zrobić przegląd wentylacji?
Do osób mogących wystawić legalne zaświadczenie o przebytej kontroli należą mistrzowie kominiarscy oraz osoby z uprawnieniami budowalnymi. Sprawdzenie polega na oczyszczeniu wszystkich kanałów, przeglądzie ciągów i zbadaniu wydajności systemu wentylacyjnego. Jeśli wentylacja przemysłowa działa sprawnie, wydają oni zaświadczenie z odpowiednią datą ważności.