Stres dotyka większość ludzi na świecie i pojawia się w wielu sytuacjach życia codziennego, występuje zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Zdarza się, że psuje nam humor, robimy się przez niego rozdrażnieni i nie potrafimy normalnie funkcjonować. Nikt nie lubi takiego stanu, zwłaszcza gdy ma to bezpośredni wpływ na nasze wystąpienia publiczne. Stres dla wielu jest nieodłącznym elementem tego typu wydarzeń, dlatego warto umieć sobie z nim radzić. Sprawdźmy, dlaczego się stresujemy i jak się z tym uporać.
Dlaczego się stresujemy?
Podczas wystąpień publicznych pojawia się u prezentujących trema. Ma ona związek ze strachem o to, czy wszystko pójdzie zgodnie z planem. Osoba wykonująca jakieś zadanie na forum ma mnóstwo obaw w swojej głowie i stąd to poddenerwowanie. Oto kilka przykładowych zmartwień wywoływanych przez zbliżające się wystąpienie:
- zapomnienie tekstu;
- zgubienie slajdu czy całej prezentacji;
- trudne pytania zadawane przez słuchających;
- narażenie na wyśmianie przez audytorium;
- zauważanie przez słuchaczy objawów zdenerwowania mówiącego.
Jest jeszcze wiele innych źródeł, wpływających na stan psychofizyczny prezentującego. Dlatego, niezależnie od przyczyny, warto znać sprawdzone sposoby na zniwelowanie tremy.
Jak radzić sobie ze stresem przed wystąpieniami publicznymi?
Coraz trudniej uniknąć wystąpień publicznych, ponieważ spotykamy się z nimi już od najmłodszych lat. Towarzyszą nam one poprzez całe życie prywatne i zawodowe, np. podczas wygłaszania prezentacji, tworzenia zespołowych projektów, omawiania osiągnięć, uczestniczenia w targach lub konferencjach, składania życzeń, wygłaszania toastów i wielu innych wydarzeń. Im dłużej będziemy trzymali się z daleka od publicznego wygłaszania swoich poglądów czy prezentowania pomysłów, tym będzie to dla nas trudniejsze, a trema towarzysząca temu zadaniu większa. Warto więc robić choć niewielkie próby ujarzmienia stresu, poprzez wypowiedzi na forum. Można zacząć od małych grup słuchaczy, którzy są nastawieni do nas i naszych poglądów entuzjastycznie, by z czasem próbować występować w coraz to większych i mniej przychylnych naszemu stanowisku grupach społecznych. Poniżej przedstawiamy trzy sposoby na to, jak radzić sobie z poddenerwowaniem podczas wystąpień publicznych.
Przygotuj się przed wystąpieniem
Każde wystąpienie publiczne powinno być wcześniej przygotowane i kilkakrotnie powtórzone przez prowadzącego. Dzięki temu mówiący będzie wiedział, w jakich miejscach popełnia błędy i da mu to szansę na poprawę lub zmianę kłopotliwych punktów prezentacji. Warto dowiedzieć się, z jaką publicznością będzie się współpracowało, czyli kim są ludzie, do których będzie się mówić. Mogą być to ważne informacje, pomocne dla występującego w stworzeniu lepszej relacji ze słuchaczami.
Stosuj dobre praktyki w czasie wystąpienia
Podczas wystąpienia należy wyzbyć się wszelkich negatywnych myśli. Autosugestia czasami bywa niszcząca, dlatego warto wyznaczać sobie rozsądne granice w sprawie autokrytyki. Oprócz tego wielu prowadzących wybiera sobie z publiczności jedną osobę, z którą nawiązują życzliwy kontakt wzrokowy i to do niej mówią. Ten sposób bardzo dobrze działa, podobnie jak wzięcie głębokiego oddechu, gdy głos mówiącego poprzez swoje drżenie zaczyna zdradzać, że prowadzący jest zestresowany.
Wyciągaj wnioski po każdym wystąpieniu publicznym
Warto, by po każdym wystąpieniu zastanowić się, co poszło dobrze, a co źle. Na tej podstawie można wyciągnąć wnioski i wdrożyć plan naprawczy, dzięki czemu kolejne wystąpienia będą bardziej udane i nie powielą zaistniałych wcześniej wpadek. Praca nad samym sobą zawsze jest najskuteczniejszą drogą do wypracowania ideału.
Praktyka czyni mistrza
Pamiętaj o pozytywnym nastawieniu, ponieważ negatywne myśli mogą zepsuć nawet najlepsze wystąpienia publiczne. Stres to nieodłączny kompan podczas tego typu wydarzeń. Najlepszym rozwiązaniem jest oswojenie się z tym i zaakceptowanie takiego stanu rzeczy. Nie należy unikać wystąpień publicznych, bo rezygnowanie z prezentacji wśród wielu odbiorców będzie oddalało nas od skutecznej wygranej ze zdenerwowaniem. Im więcej poprowadzimy takich wypowiedzi na forum, tym lepiej będziemy radzili sobie z tremą.